گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar

گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar


+ جاذبه های تاریخی لرستان - قلعه فلک الافلاک نگینی زیبا بر شهر تاریخی خرم آباد

  قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک با 5300 متر مربع مساحت بر فراز تپه ای در مرکز شهر خرم آباد، با چشم اندازی زیبا قرار گرفته است.  این تپه باستانی، از شرق و جنوب باختری به رودخانه خرم آباد و از باختر به خیابان و محله دوازده برجی و از سمت شمال به خیابان فلک الافلاک محدود می شود. نام کهن آن دژ شاپور خواست بوده که در دوره ساسانیان ساخته شده و آن را به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی نسبت می دهند این دژ دارای 8 برج گرد و دیوارهای بلند و مستحکم است. وسعت دژ حدود 400×300 متر مربع و بلندی تپه حدود 40 متر است. فضای داخلی به چهار تالار نسبتاً بزرگ و دو حیاط و تعدادی اتاق تقسیم شده است.نام این دژ به معنای آسمان نهم و بالاترین فلک است...

معرفی بناهای دژ

ابعاد حیاط اول 5/22×31 متر است و پیرامون آن از چهار برج تشکیل شده که دو برج آن در شمال و شمال باختری و دو برج دیگر در جنوب و جنوب باختری قرار دارد . و ابعاد حیاط دوم 21×29 متر است و همانند حیاط اول از چهار برج تشکیل می گردد . در چهار جهت این حیاط تالارهای بزرگی قرار دارد که به یکدیگر راه دارند و اکنون به موزه ، تغییر کاربری یافته اند . از نکات قابل تامل در معماری بنا ، وجود گریزگاه مخفی در ضلع جنوبی و فضاهای زیرزمینی در ضلع شمال و شرق آن می باشد ..

در ورودی بنا در سمت شمال و در بدنه برج شمال باختری تعبیه شده است. دورتا دور دژ را پرتگاهی مخوف فرا گرفته که دارای پوشش گیاهی ست و راه ورود به فلک الافلاک را دشوارتر می کند. به طوری که دست یافتن و وارد شدن به آن ممکن نیست ....


حمام قدیمی

آثار یافت شده در فلک الافلاک

 بر اساس شواهد موجود ، حمام دژ در ضلع شمالی حیاط اول و در نزدیکی چاه دژ قرار داشته است . این حمام در تا اواخر دوره قاجاریه مورد استفاده بوده و اکنون آثاری از آن نظیر تنوبوشه های سفالی ، نقش های آهک بری و کانالهای زیر زمینی قابل مشاهده است.

 چاه دژ


در شمال شرقی حیاط اول و در پشت یک طاق نمای بلند ، چاه آب دژ قرار دارد . گودی این چاه که بیشتر آن با برش صخره به سرچشمه گلستان راه یافته نزدیک به چهل متر است . در گذشته آب مورد نیاز ساکنین دژ از همین چاه تامین می شده و اکنون نیز قابل بهره برداری است .
 

قلعه در نوشته های تاریخی


در نوشته های تاریخی با نامهای گوناگونی مانند :"دژشاپور خواست " یا "سابر خواست " "دز بر " "قلعه خرم آباد " "قلعه دوازده برجی " و قلعه " فلک الافلاک ازآن یاد شده است . «فلک الافلاک » که در لغت به معنی «سپهر سپهران » یا « فلک نهم » می باشد . عنوانی است که در دوره قاجار به این بنا اطلاق گردیده و اکنون به همین نام مشهور است . 

 کاربرد دژ در گذشته

فلک الافلاک لرستان


« خزانه حکومتی »  خاندان بدر در قرن چهارم ، «مقر حکومتی » اتابکان و والیان در دوره صفویه تا قاجار و سرانجام «پادگان نظامی » و «زندان سیاسی » در دوران پهلوی اول و دوم از مهمترین کاربری های دژ در گذشته محسوب می گردد .

 

کاربرد کنونی


این اثر ارزشمند در سال 1349 از ارتش به فرهنگ و هنر سابق واگذار و به شماره 883 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید . در سال 1354 با راه اندازی موزه مردم شناسی و مفرغ های لرستان بنا به موزه تبدیل گردید . در سالیان اخیر با مرمت نمای بیرونی و داخل دژ موزه های باستان شناسی ، مردم شناسی ، آزمایشگاه مرمت اشیاء ، مرکز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی در این مجموعه فرهنگی – تاریخی راه اندازی و هر ساله پذیرای انبوهی از بازدیدکنندگان داخلی و خارجی می باشد .

از: تاریخ ایران

نویسنده : n - s ; ساعت ۱:۳۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۳/۳۱
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ جاذبه های گردشگری ایران زیبا - یزد - مجموعه امیر چقماق یزد

مجموعه امیرچقماق

این مجموعه که مشتمل بر میدان * مسجد * مدرسه * خانقاه * آب انبار * کاروانسرا * بازارچه می باشد

توضیحات وتصاویر بیشتر در ادامه

...
ادامه مطلب
نویسنده : n - s ; ساعت ۳:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۳/٢٩
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ دانلود نرم افزلر کم حجم تبدیل انواع فرمتهای صوتی به MP3

دانلود نرم افزلر کم حجم تبدیل انواع فرمتهای صوتی به MP3 که خیلی به شما کمک می کنه و کار با آ راحته پس از دانلود برنامه را در مراحل نصب ضمن انتخاب کلیه قسمتهای آن با تیک زدن نصب کنید سپس از فایل های اجرای برنامه Switch Sound File Converter را اجرا کنید ( یا روی فایل صوتی که می خواهید تعغیر فرمت دهید راست کلیک کنید و از گزینه های موجود Switch Sound File Converter  را انتخاب کنید تا برنامه اجرا شود )  و در قسمت اپن فایل فایل صوتی مورد نظر را انتخاب و در قسمت پنجره پایین برنامه جستو را بزنید و محلی را که می خواهید فایل با فرمت جدید در آنجا ذخیره شود انتخاب سپس دکمه کانورت را در پایین سمت راست بزنید و صبر کنید تا فایل تبدیل شود . بقیه کارهایی که نرم افزار می تواند انجام دهد خودتان برسی کنید.

 

دریافت نرم‌افزار
جهت آشنایی و کار با برنامه می توانید از لینک زیر نمونه آهنگهای زیر را دانلود و امتحان کنید.
http://www.sajjad.ir/ftopict-2658.html
...
ادامه مطلب
نویسنده : n - s ; ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۳/٢٩
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ رسانه های بیگانه مردم را به رأی دادن تشویق می کنند. اما به چه هدفی

عضو ستاد احمدی نژاد:رسانه های بیگانه مردم را به رأی دادن تشویق می کنند
دولتمردان آمریکا ورژیم صهیونیستی که دکتر احمدی نژاد رامانع رسیدن به اهداف شوم خود درعرصه جهانی دیده اند با رسانه های ضدانقلابی شان با تمام توان برعلیه دکتر احمدی نژاد وارد میدان انتخابات شده اند .

محمدرضا نوایی لواسانی مسئول کمیته ایثارگران ستاد حامیان مردمی دکتر احمدی نژاد با اعلام این مطلب گفت : عجیب است برعکس دوره های قبلی انتخابات رسانه های بیگانه وضدانقلاب مردم را به حضور پررنگ درانتخابات وحمایت از کاندیدای مخالف ایده استکبار ستیزی دکتر احمدی نژاد تشویق می کنند .

وی خاطرنشان کرد : سیاستمداران غرب که در عرصه بین المللی توسط دکتر احمدی نژاد با چالش بزرگی مواجه شده اند سعی دارند در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از دکتر احمدی نژاد انتقام بگیرند.

مسئول کمیته ایثارگران ستاد حامیان مردمی دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه دشمنان برای تحقق اهداف شوم خود در زمینه عقب نشینی نظام جمهوری اسلامی از حقوق هسته ای وپیمودن مسیر پیشرفت وآبادانی کشور ، سیاست های آقای دکتر احمدی نژاد را مانع می بینند خاطر نشان کرد : مردم شهید پرور ایران اسلامی که که اقتدار وثبات بی سابقه کشور را در دولت نهم شاهد وناظر بوده اند با حمایت قاطع از دکتر احمدی نژاد بار دیگر ترفندهای دشمنان انقلاب را با شکست سختی مواجه خواهند کرد .

اکثریت ملت ایران: ما به کسی رای خواهیم داد که دشمنان دیرینه ملت ایران تلاش می کنند ایشان برای باردوم انتخاب نشوند و ما هر گز به کسانی که بیگانگان برایشان تبلیغ می کنند و پول می فرستند رای نمی دهیم.
نویسنده : n - s ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۳/۱۸
تگ ها: انتخابات
    پيام هاي ديگران()   لینک