اردوغان خطاب به پرز : آدم کش خوبی هستید - همایشی درباره غزه در داووس - گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar

گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar


+ اردوغان خطاب به پرز : آدم کش خوبی هستید - همایشی درباره غزه در داووس

داووس؛ سخنان و تصاویر اعتراض اردوغان علیه پرز
سخنان رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه خطاب به شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی اجلاس داووس را تحت الشعاع قرار داده است
سخنان رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه خطاب به شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی اجلاس داووس را تحت الشعاع قرار داده است. اما اردوغان به پرز چه گفت؟

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در نشستی در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس خطاب به رئیس رژیم صهیونیستی گفت: وقتی صحبت کشتار باشد شما خوب بلدید این کار را بکنید.

اردوغان در اجلاس داووس خطاب به پرز افزود: فریادهای شما نشان از آثار روانی گناهکاری شماست.

وی ادامه داد: غزه یک زندان بزرگ است و از هر یک از گذرگاه‌های آن اگر بخواهیم حتی یک صندوق گوجه فرنگی عبور دهیم بستگی به نظر صهیونیست‌ها دارد.

اردوغان که با تشویق حضار روبرو شده بود، گفت: آقای پرز، سن شما از من بیشتر است؛ صدایتان هم خیلی بالا می‌رود. می‌دانم که تا این اندازه بالا بودن صدایتان نشانه روانی گناهکاری شماست ولی صدای من تا این اندازه بالا نخواهد رفت؛ این را هم می‌دانید.

بنابر همین گزارش در دوازدهمین دقیقه سخنرانی نخست وزیر ترکیه وی با انتقاد ممانعت آمیز دبیر اجلاس مبنی عدم انتقاد از رژیم صهیونیستی مواجه شد.

در این هنگام وی با اشاره به اینکه به او اجازه صحبت داده نمی‌شود و با حالی برافروخته خطاب به نخست وزیر رژیم صهیونیسیتی گفت: اسرائیل در غزه دست به یک قتل عام زد این غیر قابل انکار است من خود دو نخست وزیر اسرائیل را می‌شناسم که به من گفتند از ورود به سرزمین‌های اشغالی با تانک لذت می‌برند اگر خواستید اسامی آنها را هم خواهم داد هر چند شما خود اسامی آنها را می‌دانید.

وی در ادامه خطاب به رئیس رژیم صهیونیستی افزود: شما ادعاهای دروغ می‌کنید شما از کودک کشی و آدم کشی لذت می‌برید. نخست وزیر ترکیه ادامه داد: خوب می‌دانم چگونه کودکان را در سواحل هدف قرار دادید و کشتید. وی گفت: فصل ششم تورات می‌گوید "انسان ها را نکشید".

بنابر همین گزارش در این هنگام رئیس جمهور رژیم صهیونیستی با حرکاتی وانمود کرد که سخنان اردوغان را از طریق گوشی خود نمی‌شنود، که اردوغان بلافاصله با دست پرز را مورد اشاره قرار داد و گفت: خوب می‌شنوید آقا، خودتان را به آن راه نزنید، شما خود می‌دانید که من چه می‌گویم دست شما به خون کودکان غزه آلوده است. در این مرحله دبیر اجلاس به صورت گستاخانه با اشارات دست و حتی دست زدن روی شانه نخست‌وزیر ترکیه او را به قطع سخنانش دعوت کرد که اردوغان در این مرحله به شدت عصبانی شده و پرز را مجددا مورد خطاب قرار داد و گفت: ببینید شما 25 دقیقه صحبت کردید و به من 10 دقیقه اجازه صحبت نمی‌دهند این رویه همیشگی شماست

در این لحظه اردوغان بلافاصله گوشی خود را از گوش برداشته و با صدای بلند به سخنان خود ادامه داد و گفت: حالا که اجازه صحبت نمی‌دهید دو جمله را می‌گویم و تمام می‌کنم حرف اول را از تورات می‌گویم.

وی با اشاره به یکی از آیات تورات گفت: در این کتاب شما امر شده‌اید که از آدم کشی بپرهیزید اما شما برخلاف کتاب آسمانی خود آدم می‌کشید این تنها کاری است که شما بلدید آدم کشی کار و رویه شماست ؛ مطلب دوم اینکه از نظر من کار بنده در اجلاس داووس به پایان رسیده است و دیگر در اینجا حضور نخواهم یافت.

عمر موسی دبیر کل اتحادیه عرب که از حاضران در جلسه بود سعی کرد مانع از ترک سالن توسط اردوغان شود اما اردوغان با حفظ احترام از درخواست عمر موسی سرباز زد و سالن اجلاس را ترک کرد. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب و برخی دیگر از وزیران و مقامات بین‌المللی شاهد این مناظره بودند.

عذر خواهی پرز

در همین حال به گزارش واحد مرکزی خبر، شبکه تلویزیونی الجزیره لحظاتی پیش در خبری فوری به نقل از کانال دوم تلویزیون ترکیه گزارش داد شیمون پرز طی تماس تلفنی از رجب طیب اردوغان عذرخواهی کرده است.


استقبال بی نظیر مردم ترکیه از اردوغان

نخست وزیر ترکیه درمیان استقبال هزاران نفر از مردم این کشور وارد فرودگاه استانبول شد.

اجتماع کنندگان ، اظهارات اردوغان را در نشست غزه در اجلاس داووس ، مایه افتخار و حرکتی بجا دانسته و اعلام کردند اردوغان درمقابل چشم جهانیان درس بزرگی به رژیم صهیونیستی داد.


استقبال کنندگان نخست وزیر ترکیه با سردادن شعارهایی جنگ اسرائیل علیه غزه را محکوم کردند.

نخست وزیر ترکیه پس از برگزاری نشست مطبوعاتی ، با حضور در میان مردم به ابراز احساسات آنها پاسخ گفت.

رجب طیب اردوغان گفت:احساسات شما را به خوبی درک می کند ، شما به علت داشتن شخصیتی اصیل و احترامی که به ارزش های انسانی قائل هستید در اینجا جمع شده اید ، این فریادها فریاد مظلومین است ، این صداها صدای عشق به صلح و عشق به مظلوم است ، شما نشان دادید سیاستمدارانی که در پشت درب های بسته بگونه ای و در میان مردم بگونه ای و در بین رسانه ها بگونه ای دیگر هستند را نمی خواهید.

رجب طیب اردوغان پیش از حضور در میان مردم در فرودگاه استانبول در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به نشست غزه درچارچوب اجلاس مجمع اقتصاد جهانی در داووس که با حضور شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی ، بان.کی.مون دبیرکل سازمان ملل و عمر موسی دبیرکل اتحادیه عرب برگزار شد ، گفت:رئیس نشست در حالیکه در بخش اول جلسه صحبت های وی و عمر موسی را پس از کمتر از 15 دقیقه قطع کرد اما شیمون پرز بدون هیچگونه دخالتی از سوی رئیس جلسه 25 دقیقه صحبت کرد و در طول صحبت های خود به شکلی غیرقابل قبول به پرخاشگری با صدای بلند و امرگونه پرداخت.

اردوغان با تصریح این مطلب که وی به نمایندگی از طرف 72 میلیون شهروند ترکیه ای در این جلسه شرکت کرده و موظف به حفظ شخصیت و غرور مردمش است ، گفت:ما قبیله نیستم که کسی بخودش اجازه دهد با نخست ترکیه این گونه صحبت کند.

اردوغان افزود: اگر ما سربزیر هستیم کسی نباید از نجابت ما سو استفاده کند و به همین دلیل در آنجا هرآنچه که لازم بود ، انجام دادم و از این پس نیز انجام خواهم داد.

تحلیل روزنامه حریت از واکنش صریح اردوغان نخست وزیر ترکیه در برابر شیمون پرز

واکنش صریح و بی سابقه رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در برابر شیمون پرز رییس رژیم صهیونیستیو ترک اجلاس داوس به نشانه اعتراض به سیاست های خصمانه اسراییل در غزه طی نشستی حاشیه ای که به این منظور در داوس ترتیب داده شده بود او را در میان مسلمانان جهان و کشورهای خاورمیانه در قد و قامت یک قهرمان واقعی جلوه داد. او که برای بیان مواضع خود صحنه واقعی رویارویی با بزرگان اسراییل در داوس را انتخاب کرد با سخنان و مواضع خود نشان داد در مسیری که در پیش گرفته است دیگر اعتنایی به دامنه روابط ترکیه با اسراییل ندارد چرا که حتی به رغم عذرخواهی پرز باز هم به طور حتم تعاملات دو دولت ترکیه و اسراییل دستخوش تغییرات بسیاری خواهد شد که این مساله خود از دید منتقدان همیشه سران حزب اعتدال و توسعه ترکیه پنهان نمی ماند.

هر چند موضع گیری صریح رجب طیب اردوغان با استقبال و رویکردی جهانی روبه رو شد اما بازخورد آن در عرصه دیپلماتیک از همان ساعات ابتدایی موج سهمگینی از شوک و واهمه را برای اهالی وزارت خارجه آنکارا در پی داشت. به طوری که یکی از مقامات وزارت خارجه ترکیه در همان ساعات ابتدایی و پس از بازگشت نخست وزیر ترکیه یادآور شد که بعید است سطح روابط دیپلماتیک دو دولت تا آنجا کاهش پیدا کند که سران تل آویو و آنکارا تصمیم به اخراج سفیرای اعزامی کشور مقابل بگیرند.

در این میان گفت و گوی تلفنی اردوغان و شیمون پرز نشانه دیگری از روابط عادی دو دولت است چرا که ساعاتی پس از بازگشت اردوغان به ترکیه رییس دولت اسراییل در تماس تلفنی با وی به صحبت درباره رویارویی آنها در داوس و ایراد عذرخواهی از وی پرداخت.

اما این در حالی است که منابع آگاه هشدار داده اند که این رویارویی بی سابقه و صحبت های اردوغان و اتهاماتی که او به سران تل آویو وارد آورده است به صورتی غیرمستقیم و نامحسوس دارای تاثیرات بسیاری است که البته در نهایت به سود ترکیه نخواهد بود. اردوغان با موضوع گیری صریح خود ترکیه را بی پروا در معرض خطری جدی قرار داد که البته او خود با همه ابعاد آن آشناست.

1- لابی های صهیونیست تاکنون همواره سعی داشته اند که به هر طریقی روسای جمهور مختلف آمریکا را از بر زبان آوردن عنوان قتل عام و کشتار در جایی که از حادثه 1915 میلادی و درگیری ارامنه و پادشاهی عثمانی صحبت می کنند بازدارند. اما با موضع اردوغان دیگر روسای جمهوری آمریکا را هیچ لابی یهودی تحت فشار قرار نخواهد داد.

2- با عقب نشیتی لابی های اسراییلی که سعی داشتند همواره در خفا منافع ترکیه را حفظ کنند به راحتی می توان انتظار داشت که کنگره آمریکا به زودی تلاشی وافر برای تصدیق حادثه 1915 میلادی تحت عنوان کشتار ارامنه و قتل عام آنها از سوی حکومت ترکی در پیش بگیرد. اگر تا پیش از این لابی های صهیونیستی از همه استدلال ها و توجیهات ترک ها حمایت می کردند با صحبت های اردوغان همه حمایت ها برداشته شد.

3- اسراییل می تواند در توجیه رویارویی خود با حماس از رویکردی مشابه آن در ترکیه دیگر مثال بزند. اسراییل همواره در خفا این توجیه را داشته که اگر ترکیه دارای این حق قانونی است که برای دفاع از منافع خود به رویارویی با گروه پ.ک.ک بپردازد به طور حتم با روشن شدن مواضع اردوغان این بار با صدایی واضح و آشکار و به صورتی علنی رفتار خود در غزه را با رفتار دولت ترکی با مردمان شمال عراق مقایسه خواهد کرد. حتی ممکن است از این پس لابی های اسراییلی از حمایت از ترکیه در اروپا و آمریکا در توجیه حملات هوایی ارتش ترک به مواضع پ.ک.ک دست بکشند.

4- آنچه که اردوغان در داوس به نمایندگی از سوی تمامی مردم ترکیه و حتی مسلمانان جهان بر زبان آورد به طور حتم در مناسبات دیپلماتیک ارمنستان و ترکیه نیز تاثیر منفی خواهد داشت. چرا که هم اکنون ارمنستان مامن شمار فراوانی از یهودیان است که به طور حتم به جانبداری از مواضع لابی های اسراییلی توجه خواهند داشت تا مصلحت و منافع کشور خود و یا حتی همسایه شان!

5- محکوم کردن و سخن راندن از جنایت های رژیم صهیونیستی در برابر دیدگان سران جهان به طور مشخص تصویری میانه رو و میانجی از ترکیه را که در یک سال گذشته در خاطر کشورهای غربی ترسیم شده بود مخدوش خواهد کرد. ترکیه که در ماه های گذشته عنوان میانجی خاورمیانه را برای بهبود مناسبات دیگر کشورها با اسراییل در پیش گرفته بود نشان داد که حتی جایی معتدل ترین دولت ها هم در برابر افزون خواهی های اسراییل تاب ندارند که البته این مساله از سوی کشورهای حامی اسراییل نقطه ای منفی تلقی می شود.

6- تنش داوس و درگیری لفظی صریح اردوغان با پرز از سوی کشورهای حامی اسراییل و لابی های صهیونیستی خط بطلانی بر بی طرفی این کشور در شورای امنیت سازمان ملل است.

با همه این تفاسیر اردوغان و در پی آن مردم ترکیه با موضع صریح خود به رغم همه ناملایمتی هایی که در پیش دارند خود را در جایگاه ویژه ای در خاورمیانه و حتی جهان جای دادند. اردوغان و مردم ترکیه" قهرمان عدالت خواهی خاورمیانه" شدند.منابع:واحد مرکزی خبر- فارس- خبرآنلاین- همشهری
 
 
بندی‌داریان در گفتگو با فارس:
اقدام اردوغان در اجلاس داووس اعتبار ترکیه را در مجامع بین‌المللی بالا برد

خبرگزاری فارس: کارشناس مسایل ترکیه اظهار داشت: نخست وزیر ترکیه در اجلاس داووس با اسم از حماس حمایت کرده و عملکرد رژیم‌صهیونیستی را در جنگ غزه محکوم کرد و این اقدام اردوغان در اجلاس داووس اعتبار ترکیه را در مجامع بین‌المللی بالا برد.


اسماعیل بندی‌داریان کارشناس مسائل ترکیه در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، ضمن تشریح علت برخورد اخیر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه با شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی در اجلاس داووس اظهار داشت: قتل عام زنان و کودکان در جنگ 22 روزه غزه توسط ارتش رژیم صهیونیستی، چهره زشت و پلید این رژیم را برای تمام جهانیان روشن کرد. از طرف دیگر، این رژیم در اثنای این جنگ و با فشار بر دولت مصر از بازگشایی تنها راه فرار مردم غزه از صحنه جنگ ممانعت کرد.
بندی‌داریان افزود: در این هنگام، اردوغان با توجه به اینکه کشورش متفق استراتژیک اسراییل است، گمان کرد می‌تواند با استفاده از این روابط از اسراییل بخواهد تا گذرگاه رفح را بازگشایی کند و به این منظور بود که به منطقه سفر کرد.
وی ادامه داد: اما برخلاف انتظار رژیم صهیونیستی حتی به وی اجازه ورود به غزه را نیز نداد و درخواست اردوغان مبنی بر بازگشایی گذرگاه رفح را نیز رد کرد و این امر موجب ناراحتی نخست وزیر ترکیه از رژیم صهیونیستی شد.
این کارشناس مسایل ترکیه تصریح کرد: از سویی دیگر شاهد بودیم که دولت اسلام‌گرای ترکیه به وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی نیز اجازه ورود به این کشور نداد و همچنین اردوغان درخواست نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر دیدار با وی را مشروط به آتش بس در جنگ غزه کرد و به وی نیز اجازه ورود به ترکیه نداد که این اقدام در داخل ترکیه با حمایت گسترده‌ای از سوی مردم این کشور رو به رو شد و راهپیمایی‌های عظیم مردمی علیه رژیم صهیونیستی و در حمایت از مردم بی دفاع غزه صورت گرفت.
بندی‌داریان افزود: در این میان محافل صهیونیستی سعی بر فشار پنهان اقتصادی و سیاسی به دولت اسلام‌گرای ترکیه کردند که یکی از این فشارها از طرف صندوق بین المللی پول بر دولت ترکیه وارد شد.
وی ادامه داد: از آنجایی که اردوغان یک مسلمان معتقد است، شاهد بودیم که در اجلاس داووس با اسم از حماس حمایت کرده و عملکرد رژیم صهیونیستی را در جنگ غزه محکوم کرد.
این کارشناس مسایل ترکیه با بیان اینکه پس از فروپاشی شوروی و کم اعتبار شدن ناتو، ترکیه نیز اهمیت خود را از ادست داد، گفت: ترکیه در جهان به دنبال یک جایگاه مناسب است و اقدام اردوغان در اجلاس داووس اعتبار ترکیه را در مجامع بین المللی بالا برد.
بندی‌داریان با تاکید بر اینکه امروز نگرش مردم ترکیه به سمت اسلام‌ رفته است و آنها به شدت از دولت اسلام‌گرای خود حمایت می‌کنند، اقدام اردوغان را به منزله تزریق خون جدید در رگ‌های ملت ترکیه دانست.
وی در خصوص روابط آینده دولت ترکیه و رژیم صهیونیستی نیز اظهار داشت: احتمالا در آینده فشارهای اقتصادی و سیاسی محافل یهودی بر دولت اسلام‌گرای ترکیه شدت خواهد گرفت و شاید در آینده شاهد موج جدید ترورها و انفجارات از سوی گروه‌های معاند علیه دولت فعلی ترکیه باشیم.
این کارشناس مسایل ترکیه خاطر نشان کرد: ارتباط ترکیه و رژیم صهیونیستی بیشتر به نفع اسراییل خواهد بود چرا که این رژیم بدون اتحاد با ترکیه در برابر کشورهای عربی و اسلامی عاجز خواهد ماند، اما بعید است که ترکیه دیگر میلی به ادامه روابط خود به شکل قبلی با اسراییل داشته باشد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به حرکت خوب اردوغان در اجلاس داووس سوئیس و مواضعش در خصوص غزه، گفت: ما از آقای اردوغان به سبب این حرکت خوب تشکر می کنیم.
به گزارش شبکه خبر ، آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: زمانی که در این اجلاس شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی از تجاوزات این رژیم به غزه دفاع کرد و حضار نیز به نشانه حمایت از او کف زدند، اردوغان خواست پاسخ دهد اما مسئولان برگزاری جلسه وقت او را کم کردند.
وی اضافه کرد: اردوغان دو سه جمله گفت و جلسه را ترک کرد اما این جملات مانند بمب در رسانه ها صدا کرد .

هاشمی رفسنجانی گفت: اردوغان در پاسخ به پرز گفت این همه مردم را مظلومانه کشتید و اینجا صدایت را بلند می کنی تا وجدان فرو خفته ات را حفظ کنی در حالی که تو نمی توانی مقابل تاریخ جواب دهی و مردم غزه حق خود را خواهند گرفت .

وی همچنین از مردم ترکیه به سبب استقبال گسترده از اردوغان تشکر کرد.
نظرات کاربران:
سلام
واقعا اقدام ایشان باعث افتخار ما مسلمانان است
بیشتر بدلیل اینکه حرف مردم مظلوم غزه را بالاخره یک نفر در مجامع بزرگ با صدای بلند زد.
ودر اخر وای بر اعرابی که ساکت نشسته و نگاه میکنند ، وای بر ایشان وای ....
یاشاسین اردوغان
خدا به همراهش
نویسنده : n - s ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱۱/۱٢
    پيام هاي ديگران()   لینک