پرتاب ماهواره بر سفیر امید ایران ( 1) - گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar

گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar


+ پرتاب ماهواره بر سفیر امید ایران ( 1)

ابراز نگرانی کاخ سفید از آزمایش موشک سفیر امید

کاخ سفید آمریکا درباره جدید ترین آزمایش موشکی ایران ابراز نگرانی کرده است.
کد خبر : 549 تاریخ انتشار : 3:4 - 28 مرداد 1387  

 

ایران موشکی را آزمایش کرده که به گفته دولت ایران می تواند در آینده ماهواره ای بنام "امید" را در مدار زمین قرار دهد.

گوردون جاندرو، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا که در کاخ سفید مستقر است، با صدور بیانیه ای این آزمایش را نگران کننده خوانده و گفته است که ایران می تواند از چنین فن آوری در ساخت موشک های بالستیک استفاده کند.

به گفته وی، آزمایش روز یکشنبه مقاصد اصلی ایران را زیر سوال می برد.

منابع خبری ایران از این موشک با عنوان "موشک ماهواره بر سفیر امید" نام برده اند و تصاویری نیز از این موشک و پرتاب آن منتشر شده است.

سخنگوی کاخ سفید گفته است که این اقدام ایران و احتمال استفاده های دوگانه از آن برای برنامه موشکی این کشور، مغایر تعهدات ایران در قبال شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

خبر آزمایش جدید ابتدا از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران منتشر شد که در آن آمده بود ماهواره "امید" با یک موشک ایرانی به فضا فرستاده شده است، اما ساعاتی بعد خبر پرتاپ ماهواره "امید" تکذیب و تاکید شد که تنها "موشک ماهواره بر سفیر امید" آزمایش شده است.

موشک ایرانی
مقام های ایرانی می گویند که این موشک در آینده ماهواره "امید" را به فضا منتقل خواهد کرد

بر اساس این گزارشها، قرار است در آینده این موشک، ماهواره "امید" را به فضا منتقل کند.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران در عین حال پرتاب موشک سفیر را "دومین پرتاب آزمایشی" معرفی کرده بود.

وزارت دفاع ایران نیز این پرتاب را آزمایش "ماهواره بر سفیر امید" معرفی کرده که در حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران انجام شده است.

بنابر اطلاعیه وزارت دفاع ایران ، این آزمایش با هدف "صحه گذاری بر عملکرد ماهواره بر، سیستم داده پردازی از راه دور، دستگاه مرکزی زمینی، ایستگاه های تله متری، فرمان از راه دور و تعیین موقعیت ماهواره" صورت گرفته است.

ایران حدود شش ماه قبل (بهمن ماه 1386) پس از پرتاب آزمایشی موشکی به نام "کاوشگر-1" به فضا گفت تا تابستان ماهواره ایرانی "امید" را در مدار زمین قرار خواهد داد.

محمود احمدی نژاد جمعه شب گذشته در جمع گروهی از ایرانیان در ترکیه گفته بود که اولین ماهواره ساخت ایران این هفته توسط موشکی ایرانی به فضا پرتاب خواهد شد.

به گفته آقای احمدی نژاد این ماهواره کاربرد مخابراتی دارد.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، دانشمندان ایرانی ماهواره ای تحقیقاتی "امید" را در پروژه ای که 10 سال طول کشیده است، ساخته اند.

بازدید رئیس جمهور - ایسنا
پرتاب کاوشگر - 1 با هدف زمینه سازی برای قرار دادن ماهواره امید در فضا اعلام شد

ایران از سال ها پیش هدف خود برای توسعه یک برنامه فضایی را اعلام کرده بود اما فناوری مورد استفاده برای استقرار ماهواره ها در فضا را می توان برای پرتاب کلاهک های جنگی نیز به کار گرفت و به همین دلیل این برنامه باعث اضطراب در میان برخی کشورها شده است.

هم آمریکا و هم روسیه نسبت به پرتاب کاوشگر-1 ابراز ناخرسندی کرده بودند. اما ایران این موضوع را که آن موشک ماهیت نظامی داشته است رد کرد و گفت هدف آن جمع آوری اطلاعات آب و هوایی است.

تردید در مورد پیشرفتگی

ایران هدف از پرتاب کاوشگر-1 که از نوع راکت های "اندازه گیری" (sounding) بود را شناسایی محیط پروازی برای حمل نخستین ماهواره تحقیقاتی ایران به فضا اعلام کرد.

وظیفه راکت های اندازه گیری که گاه راکت های "تحقیقاتی" خوانده می شوند، حمل ابزار به "زیرمدارها" - مدارهایی با ارتفاق بسیار پایین - و انجام آزمایش های علمی و اندازه گیری است.

ایران یک هفته پس از پرتاب جزئیاتی از آن ارائه کرد که حاکی از فناوری پیچیده موشک بود اما این موضوع زیر سوال رفت.

 

یک مرحله ای؟
 بیانیه های ایرانی حاکیست که پرتاب اخیر دو مرحله ای بوده است که نشان دهنده بهبود چشمگیر در توانایی های ایران خواهد بود... با این حال معاینه نزدیکتر تصاویر پرتاب نشان می دهد که این یک موشک یک مرحله ای با سوخت مایع است
 
 
نشریه دفاعی جینز

 

آقای احمدی نژاد گفته بود که کاوشگر-1 چند مرحله ای است. وی گفت اولین قسمت آن 90 ثانیه پس از پرتاب جدا شد و با کمک چتر به زمین برگشت. قسمت دوم برای حدود 5 دقیقه وارد فضا شد و قسمت سوم موشک که شامل کلاهک آن می شد به سوی مدار رفت.

چند روز بعد اعلام شد که کاوشگر-1 داده هایی را از مداری به ارتفاع 200 تا 250 کیلومتر به زمین مخابره کرده است که حاکی از استقرار موفقیت آمیز موشک بود.

نشریه دفاعی "جینز" همان ماه در گزارشی ضمن تایید موفقیت آمیز بودن پرتاب افزود که فناوری آن از موشک شهاب-3 ایران برتر نیست.

این نشریه نوشت: "بیانیه های ایران حاکیست که پرتاب دو مرحله ای بوده است که نشان دهنده بهبود چشمگیر در توانایی های ایران خواهد بود... با این حال معاینه نزدیکتر تصاویر پرتاب نشان می دهد که این یک موشک یک مرحله ای با سوخت مایع است."

سوخت شهاب-3 نیز مایع است.

قرار بود ایران پیش از پرتاب ماهواره امید دو موشک دیگر را برای آزمایش به فضا بفرستد اما در این شش ماه پرتاب هیچ موشکی به فضا از سوی ایران گزارش نشده است.

این کشور در اکتبر 2005 اولین ماهواره تجاری به نام "سینا-1" را در پروژه ای مشترک با مسکو، سوار بر یک موشک روسی راهی فضا کرد.

ایران گفته بود ماهواره دیگری به نام "مصباح" - پروژه ای مشترک با یک شرکت ایتالیایی - را در سال 2005 پرتاب خواهد کرد.

با این حال خبر تکمیل آن ماهواره در سپتامبر 2007 اعلام و گفته شد برای پرتاب توسط روسیه در نوبت است. در این مدت هنوز خبری از پرتاب آن منتشر نشده است.


رییس سازمان فضایی ایران درپاسخ به ایسناعنوان کرد:
پیش‌بینی پرتاب ماهواره «امید» قبل ازپایان سال به فضا
برنامه‌ریزی گسترده ایران برای توسعه فعالیت‌های فضایی

سرویس: فناوری استراتژیک
1387/11/08
01-27-2009
12:51:24
8711-04124: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران - اهواز
سرویس: فناوری استراتژیک

 

رییس سازمان فضایی ایران پیش‌بینی کرد که نخستین ماهواره بومی ساخته شده جمهوری اسلامی ایران با نام «امید» درصورت رخ ندادن مشکل فنی، قبل از پایان سال، به فضا پرتاب شود.

 

به گزارش خبرنگار فن‌آوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان، رضا تقی‌پور در حاشیه مراسم افتتاح پروژه‌های مخابراتی استان خوزستان در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار ایسنا در زمینه پرتاب ماهواره به فضا، عنوان کرد: با این اقدام نخستین ماهواره بومی در فضا آزمایش می‌شود.

وی هدف از پرتاب این ماهواره را تحقیقاتی و‌ آزمایشی بیان کرد و افزود: مسئولان فنی در تلاش هستند که کارهای پروژه در زمان مقرر صورت گیرد. البته دوست نداریم وعده‌های زمانی را برای پرتاب ماهواره‌ بگوییم که جا به جا شود. معمولا نزدیک زمان پرتاب ماهواره که بشویم زمان پرتاب را به صورت مشخص اعلام می‌کنیم.

تقی‌پور خاطرنشان کرد: قبلا در صحبت‌ها قول داده‌ایم تا قبل از پایان سال یک برنامه پرتاب ماهواره داشته باشیم که این اقدام در برنامه کاری ما موجود است و خبر آن را به زودی اعلام می‌کنیم.

وی یادآور شد: پرتاب قبلی، برای آزمایش ماهواره‌برهای داخلی بود که آن آزمایش با موفقیت انجام شد. در واقع با پرتاب آن ماهواره‌بر موفق شدیم اثبات کنیم که می‌توانیم در مدار ماهواره قراردهیم.

تقی‌پور با اشاره به انجام فعالیت‌های این سازمان اظهار داشت: ساخت ماهواره عملیاتی را در دستور کار قرار داریم و در مراحل طراحی و ساخت هستیم. این ماهواره‌ها در سال‌های آتی در مدار قرار می‌گیرند و می‌توانند نیازمندی کاربران مختلف به خدمات فضایی را در زمینه‌های سنجش از راه دور و زمینه‌های ارتباطی برآورده کنند.

وی با بیان اینکه زیر ساخت‌های خوبی برای بحث‌های فضایی در کشور ایجاد شده است، تاکید کرد: امروز در بیش از هفت دانشگاه معتبر کشور دانشکده هوافضا موجود است. فارغ التحصیلان این دانشکده‌ها در کنار فارغ‌التحصیلان رشته‌های برق، مکانیک، الکترونیک و سازه برای انجام برنامه‌هایمان با ما همکاری می‌کنند.

رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: برنامه بسیار وسیع و گسترده‌ای برای توسعه فن‌آوری فضایی در کشور تدارک دیده شده است. از کارشناسان و فارغ التحصیلان این رشته خواستاریم در انجام ماموریت‌ها به سازمان فضایی کمک کنند.

تقی‌پور ادامه داد: امیدوار هستیم در سال‌های آتی این پیشرفت‌ها را به ملت ایران گزارش دهیم البته مبحث‌های فضایی بسیار گسترده و زمان‌بر هستند. امیدواریم بتوانیم با تکیه بر نیروهای پرتوان علمی - فنی و متخصصان داخلی این اقدامات را با سرعت بیشتری پیش ببریم.

وی در مقایسه بخش فضایی کشور ایران با دیگر کشورها تصریح کرد: در بخش فضایی در نقطه‌ی خوبی هستیم و در چشم‌اندازی که در منطقه برای کشور ما پیش بینی شده است اگر منطقه را بدون کشورهای چین و هند در نظر بگیریم، امیدواریم بتوانیم به جایگاه نخست در منطقه برسیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با گام‌های بلندی که در بحث کاربردها و فن‌آوری‌های فضایی پیش بینی کرده‌ایم بتوانیم به موقع به این برنامه برسیم.

نویسنده : n - s ; ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱۱/۱٩
    پيام هاي ديگران()   لینک