پرتاب ماهواره بر سفیر امید ایران ( 2) - گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar

گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar


+ پرتاب ماهواره بر سفیر امید ایران ( 2)

پرتاب ماهواره بر سفیر امید ایران

/طنین«صلح و عدالت»‌ ایرانی درماورای زمین/
ایــران با «امید» از مرزهای فضـا گذشت

سرویس: فناوری استراتژیک
1387/11/15
02-03-2009
16:02:42
8711-09506: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: فناوری استراتژیک

 

در شب ولادت با سعادت حضرت امام موسی کاظم(ع) و در خجسته ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، نخستین ماهواره ملی جمهوری اسلامی ایران با نام «امید» با موفقیت به فضا پرتاب شد.

 

به گزارش سرویس فن‌آوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ماهواره ملی «امید» به وسیله ماهواره‌بر «سفیر 2» که به صورت کاملا بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، در مدار زمین قرار گرفت.

لحظاتی پس از پرتاب ماهواره ملی امید به فضا و قرار گرفتن آن در مدار زمین پیام صوتی رییس جمهوری اسلامی ایران خطاب به ملت ایران، در فضا طنین‌انداز شد.

متن پیام صوتی رییس‌جمهور به این شرح است: «بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

ملت عزیز ایران، فرزندان شما اولین ماهواره بومی را در مدار زمین قرار دادند، با یاد خدا و نام ولی‌عصر (عج) و برای بسط یگانه‌پرستی، عدالت و صلح، حضور رسمی جمهوری اسلامی ایران در فضا، در تاریخ ثبت شد.»

ماهواره ملی امید که از نوع ماهواره‌های سبک است، با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و انجام تله متری مشخصات زیر سامانه‌ها در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 14 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور توسط ایستگاه‌های زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می‌شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می‌کند.

ماهواره بر «سفیر 2» تیز پرتابگری دقیق است که قادر است ماهواره‌های سبک را تا ماورا جو حمل و در مدار پیش‌بینی شده رها کند. تمام قطعات و اجزا این ماهواره و ماهواره‌بر ـ که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است ـ توسط متخصصان افتخارآفرین صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است.

ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور رییس‌جمهور رونمایی و ماهواره‌بر سفیر 1 در خردادماه سال جاری با حضور رییس جمهور به صورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد.

 

رییس جمهور:

 

پرتاب ماهواره ملی «امید» رخدادی بزرگ و افتخارآمیز در تاریخ کشور است

در پی پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره ملی رییس‌جمهور طی پیامی با تبریک این موفقیت به ملت بزرگ ایران آن را رخدادی بزرگ و افتخارآمیز در تاریخ کشورمان دانست و افزود: پرتاب ماهواره ملی «امید» جایگاه کشورمان را ارتقاء داده و فرصت‌های زیادی را پیش روی ملت عزیز ایران قرار خواهد داد.

دکتر محمود احمدی‌نژاد، تقارن پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره ملی «امید» به وسیله ماهواربر «سفیر 2» را با ایام‌الله دهه فجر و میلاد امام کاظم(ع)، فرخنده و مبارک دانست و اظهارکرد: کار بسیار عظیمی توسط دانشمندان ، جوانان عزیز و متخصصان برومند ایران در این ایام فرخنده به ثمر رسیده است که آن را به مردم عزیز ایران صمیمانه تبریک عرض می‌کنم.

رییس‌جمهور قرارگرفتن ماهواره ملی «امید» را در مدار زمین هدیه بزرگی برای ملت ایران دانست و گفت: این رخداد بزرگ پس از ماهها تلاش پی‌گیر، تحقیق و پژوهش و محاسبه‌های پیچیده ریاضی انجام و ساخته شده و با موشکی که آن هم به طور کامل توسط متخصصان و دانشمندان کشورمان ساخته شده است، به فضا پرتاب شد .

دکتر احمدی‌نژاد با بیان این‌که ماهواره ملی «امید» با الطاف الهی و عنایات حضرت ولی عصر(عج) در مدار پیش‌بینی شده قرار گرفته است، اظهارکرد: این رخداد افتخارآمیز را صمیمانه به همه ملت ایران، جوانان، متخصصان، دلسوزان و عاشقان ایران‌زمین و همه عدالت‌طلبان تبریک می‌گویم.

رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که امروز در فضا نیازمند پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌های روز دنیاست، خاطرنشان کرد: چندین مجموعه بزرگ دست به دست هم دادند تا این کار عظیم با موفقیت انجام شود.

دکتر احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به ویژگی‌های ماهواره ملی امید گفت: موشکی که پرتاب شده دو مرحله‌ای است، به این معنی که تا مسافت روشنی را موشک اول طی می‌کند و سپس موشک دوم از دل موشک اول رها می‌شود و ماهواره را تا مسیر بالاتری حمل می‌کند. در نقطه معینی نیز مجددا ماهواره با اهرمهایی به سمت مسیر تعیین‌شده پرتاب می‌شود .

رییس‌جمهور افزود: فن‌آوری ماهواره امید که باید بتواند در مدار حرکت و اطلاعاتی که انتظار داریم به زمین منتقل کند، همه ساخت متخصصان داخلی کشورمان است؛ البته فعلا همه کارآیی‌های مورد نیاز در این ماهواره نصب نشده است و صرفا فن پرتاب و قرار دادن آن در مدار زمین مد نظر بوده است .

احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به این‌که ایستگاه‌های زمینی که ماموریت دریافت پیام از ماهواره را بر عهده دارند گفت: ایستگاه‌های زمینی دو ماموریت اصلی دارند و آن ردیابی مسیر ماهواره و دریافت پیام از آن است و اکنون ایستگاه‌های ثابت و متحرک فراوانی در داخل کشور و بعضی کشورها قرار گرفته است تا پیام‌ها را از ماهواره دریافت کنند که تکنولوژی‌های به‌کار رفته در این ایستگاه‌ها نیز به طور کامل ساخت ایران است .

رییس‌جمهور هم‌چنین با بیان این‌که کشورمان مجموعه کامل تکنولوژی ماهواره را در اختیار دارد، تصریح کرد: از این به بعد کار متخصصان کشورمان ارتقای آن از لحاظ افزایش وزن و ارتفاع بیشتر ماهواره است.

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که ماهواره‌ای که توسط کشورمان به فضا پرتاب شده در مقایسه با بسیاری از کشورها کم هزینه‌تر و سریع‌تر انجام شده است، خاطرنشان کرد : برخی کشورها نه مرحله را طی کرده‌اند تا به نقطه‌ای که متخصصان کشورمان تنها با سه مرحله به آن رسیده‌اند، برسند.

رییس‌جمهور در ادامه با بیان این‌که پیشرفت‌های علمی کشورمان صلح‌آمیز و در راستای تقویت دوستی و برادری در جهان است، اظهارکرد: ملت ایران علم را در خدمت صلح ، عشق و برادری و کمال جامعه انسان‌ها دنبال می‌کند و نگاه ما به علم و فن‌آوری‌های علمی با نگاه توسعه‌طلبان و قدرت‌مداران متفاوت است؛ چرا که ما نگاه توحیدی به علم داریم و نگاه آنها شیطانی است.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به تبلیغات منفی دشمنان علیه فن‌آوری‌های علمی کشورمان گفت: این گونه تبلیغات طبیعی است؛ چرا که آنها سی سال تلاش کرده‌اند القاء کنند جمهوری اسلامی نمی‌تواند پیشرفت کند، ولی وقتی امروز بر عکس حرف آنها، ملت ایران روز به روز قله‌های پیشرفت و تعالی را در عرصه‌های مختلف طی می‌کند، طبیعی است که آنها ناراحت باشند؛ البته امیدواریم آن‌ها از این‌گونه اقدامات خود دست بردارند؛ چرا که هیچ کس در دنیا حرف آنها را علیه ملت ایران نمی‌پذیرد.

رییس‌جمهور با بیان این‌که همه ملت‌ها پیشرفت ملت ایران را متعلق به خود می‌دانند گفت: مطمئن هستم وقتی این خبر منتشر شود همه ملت‌ها خوشحال خواهند شد؛ چرا که ارتباط ایران با سایر ملت‌ها یک ارتباط عاطفی است و حرف‌های دشمنان نه تنها نمی‌تواند خدشه‌ای به این جایگاه وارد کند بلکه آن را عمیق‌تر و برجسته‌تر هم خواهد کرد.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: پرتاب ماهواره امید این باور را در انسان تقویت می‌کند که هر هدفی برای ملت ایران دست یافتنی است و هیچ مانعی نمی‌تواند از پیشرفت کشورمان ممانعت کند.

وی افزود: در عصر اندیشه و فرهنگ دیگر نمی‌توان با زبان صدا و تحریم با ملت ها به خصوص ملت ایران حرف زد.

 

دستاورد پرتاب ماهواره امید، تقویت و اثبات خودباوری ملت ایران است

دکتر احمدی‌نژاد همچنین صبح سه‌شنبه، بخش عمده سخنان خود در جمع برگزیدگان بیست و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی را نیز به موفقیت شب گذشته محققان هوافضای کشور اختصاص داد و با بیان این که این موفقیت چند دستاورد بزرگ برای دانشمندان ما داشت، اظهار کرد: دستاورد اول را موشک پرتابگر ماهواره خواند که باید ماهواره را در مدار قرار ‌دهد. موشکی که پرتاب شد از دو موشک تشکیل شده بود که موشک اول، ماهواره را تا ارتفاع معینی هدایت می‌کرد و بعد از پایان ماموریت، موشک دوم را رها می‌کرد و این موشک، ماهواره را تا نقطه‌ مشخص‌شده می‌برد، اکنون نیز ماهواره در مدار 250 کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و سرعت آن بیش از 7 هزار متر در ثانیه است.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که مجموعه این موشک حاصل فعالیت‌ها و کار و تلاش اندیشمندان ایرانی است، اظهار کرد: دستاورد دوم، خود ماهواره است. شما اطلاع دارید مدت‌های طولانی است که دانشمندان ما با کمک دانشمندان برخی کشورهای دیگر یک ماهواره‌ مخابراتی تهیه و آماده پرتاب کردند، ولی آن کسانی که علم را در انحصار خود می‌خواهند و می‌خواهند به واسطه علم بر دیگران سلطه پیدا کنند، تا امروز مانع پرتاب ماهواره مخابراتی مصباح شده‌اند، اما دانشمندان ما برای اولین بار یک ماهواره در مقیاس کوچک ساختند و آن را به فضا پرتاب کردند؛ چنان‌که این ماهواره در شبانه‌روز 15 بار دور یک مدار بیضوی می‌چرخد.

وی با بیان این‌که دستاورد سوم، ایستگاه‌های کنترل و دریافت است، اظهارکرد: دو سال قبل یک ماهواره مشترک ایرانی و یک کشور دیگر به فضا پرتاب شد، ولی تا امروز متاسفانه ایستگاه‌های زمینی کنترل و مدیریت آن ماهواره در اختیار ملت ایران قرار نگرفته است، ولی متخصصان ما توانستند انواع ایستگاه‌های دریافت، مدیریت و کنترل ماهواره را بسازند، هم به صورت ثابت و هم متحرک در پرتاب ماهواره، این ایستگاه‌ها به کار گرفته شد و امواج را دریافت می‌کنند و ایستگاه‌های زمینی مشغول هدایت و کنترل ماهواره امید هستند که در فضا در حال حرکت است.

رییس‌جمهور دستاورد دیگر این ماهواره را تقویت و اثبات خودباوری ملت ایران دانست و اظهار کرد: انحصارطلبان تلاش دارند به دانشمندان و مردم بباورانند که تنها راه رسیدن به قله‌های پیشرفت صرفا راهی است که آنها طی کرده‌اند و نیازمند اجازه‌های مکرر و پذیرش خواسته‌ها از جانب آنها هستند، ولی دانشمندان ما اثبات کردند اگر یک ملت و گروهی تصمیم می‌گیرد برای خدا و تعالی جامعه‌ بشری و خدمت به انسان‌ها کار مهمی را انجام دهد، حتی اگر آن کار در مرزهای دانش و فراتر از مرزهای دانش باشد، این هدف قابل وصول است.

احمدی‌نژاد گفت: دانشمندان ما یک راه جدید در برابر ملت‌های مستقل، آزاده و آنهایی که خواهان پیشرفت بر پایه عزت و آزادگی هستند، قرار داده‌اند و به نظر من این هدیه‌ دانشمندان ما به دانشمندان و ملت‌های آزاده بود.

 

وزیرعلوم درگفت‌وگوباایسنا:

 

پرتاب«امید»، آغازحرکتی پرشتاب درعرصه هوافضای کشور است

 

هشت دانشگاه کشور در ساخت ماهواره فعالند

وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری با اشاره به دستاوردهای متعدد پرتاب ماهواره ملی «امید» در دستیابی به فن‌آوری‌های مختلف طراحی، ساخت، پرتاب و کنترل ماهواره‌ها به رغم تحریم‌های موجود، این موفقیت را آغاز حرکتی پرشتاب درعرصه فن‌آوری هوافضای کشور خواند.

دکتر زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری ایسنا با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره «امید» توسط ماهواره‌بر «سفیر2» اظهار کرد: این موضوع از ابعاد مختلف حائز اهمیت است. یک بعد، فن‌آوری ماهواره است که جمهوری اسلامی ایران به رغم تحریم‌های موجود به آن دست یافته است.

وی با اشاره به اینکه دستیابی به فن‌اوری ساخت راکت حمل کننده ماهواره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: از نظر استراتژیک هرگز سایر کشورهای دارنده این فن‌اوری آن را به ما نمی‌دادند به طوری که مدتی است ماهواره دیگری را آماده پرتاب داریم که متاسفانه ایتالیا تاکنون به پرتاب آن اقدام نکرده است.

زاهدی تصریح کرد: همچنین ایستگاه‌های زمینی که باید پس از پرتاب کنترل شوند، نیز از مواردی است که هرگز کشورهای صاحب فن‌اوری آن را به ما نخواهند داد که خوشبختانه تمامی آنها بومی شده و به دست دانشمندان کشور بدست آمده است.

وی خاطر نشان کرد: مطمئن باشید که این موضوع، نقطه آغازی برای یک حرکت پرشتاب در فن‌آوری هوافضا است.

وزیر علوم با بیان اینکه هشت دانشگاه کشور نیز در ساخت ماهواره فعال هستند به ایسنا گفت: در کنار آنها سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نیز بسیار خوب در این زمینه کارکرده و تقریبا جزو مراکزی است که اشراف کاملی به این بحث‌ها دارد. پژوهشگاه هوافضا هم در کنار همه آنها مشغول فعالیت است که امیدواریم طی سه، چهار سال آینده بتوانیم به موفقیت‌هایی که انتظار داریم برسیم.

 

وزیر دفاع:

 

پس از پرتاب موفق ماهواره امید، پروژه بعدی ماهواره مصباح است

 

وزیر دفاع گفت: موفقیت ماهواره امید صد درصد بود و ماهواره مصباح پروژه بعدی است که باید بر روی آن کار کنیم و قطعا خود ما می‌توانیم کارهای آن را انجام دهیم.

 

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، سردار سرتیپ مصطفی محمدنجار صبح روز سه‌شنبه در حاشیه جشنواره خوارزمی در جمع خبرنگاران افزود: ماهواره ملی امید توسط ماهواره‌بر سفیر 2 در مدار قرار گرفت و اکنون ماهواره در حال حرکت است. ارتباط ما با آن برقرار است و اطلاعات لازم از آن دریافت می‌شود و پیام رییس‌جمهور نیز از ماهواره دریافت شد.

 

 

وی با بیان این‌که " این پیروزی بزرگ و در واقع ورود به عرصه فضا توسط دانشمندان ایرانی برگ زرین دیگری برای دانشمندان ایرانی، تک‌تک ایرانیان و جزو افتخارات جمهوری اسلامی ایران است" خاطرنشان کرد: این کار برای اولین بار رخ داد و با این‌ کار در بخش تحقیقاتی علمی، صنعتی کشور چند اتفاق دیگر رخ داد.

 

 

وی با بیان این‌که " تمام تجهیزات به کار گرفته در این عملایت بزرگ بومی و داخلی و خود ماهواره امید ساخت داخلی است" گفت: ماهواره‌بر سفیر 2 در واقع یک موشک دو مرحله‌ای است که توسط متخصصان داخلی ساخته شده و 26 تن وزن دارد و در دو مرحله عمل می‌کند. علاوه بر ماهواره و ماهواره‌بر باید به مساله ایستگاه‌های زمینی نیز اشاره کرد که ایستگاه‌های زمینی از نوع ثابت و موبایل توسط متخصصان کشور ساخته شده و در اقصی نقاط و مکان‌های مختلف قرار گرفته و هدایت و ارتباط با ماهواره را انجام می‌دهند.

 

 

وزیر دفاع با اشاره به این‌که " جرات و جسارت ایرانی‌ها و دانشمندان ایرانی در این پروژه خود را نشان داد" گفت: در واقع اکنون زنجیره تجهیزات حضور ما درفضا کامل شده است و ما در بخش‌های مختلف ماهواره، ماهواره بر، ایستگاه‌های زمینی و پرتاب به زنجیره کاملی دست پیدا کرده‌ایم.

 

 

وی با اشاره به این‌که " گرچه این ماهواره اولین ماهواره و کوچک است، ولی راه را برای ورود به این عرصه باز کرد" گفت: این نشان از جسارت، نبوغ و خلاقیت ایرانی‌ها دارد و مهمترین مساله در این ارتباط بحث مدیریت بود که بتواند کل این عملیات را هدایت کند و با موفقیت انجام شد و من این موفقیت را به رهبر معظم انقلاب، همه دانشمندان و متخصصان کشورمان تبریک می‌گویم. در این ارتباط مجموعه کشور فعال بود و با تلاش همه این موفقیت به ثمر رسید.

 

 

وی هم‌چنین در مورد ماهواره مصباح نیز گفت: این پروژه بعدی است که باید روی آن کار کنیم و همان‌طور که رییس‌جمهور گفت قطعا می‌توانیم خودمان کارهای آن را انجام دهیم.

 

 

انتهای پیام

کد خبر: 8711-09506

توضیحات بیشتر در ادامه .....


/جزئیات ماموریت ماهواره ملی«امید»/
رییس سازمان فضایی درگفت‌و‌گوبا ایسنا:
«امید»ایرانی دوماه درمدارفعال است
ماموریت مخابراتی ماهواره باموفقیت درحال انجام است

سرویس: پژوهشی
1387/11/16
02-04-2009
12:58:38
8711-09798: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: پژوهشی

 

رییس سازمان فضایی ایران(ایسا) با اشاره به پرتاب و استقرار موفقیت‌آمیز ماهواره تحقیقاتی و مخابراتی «امید» در مدار زمین اعلام کرد: این ماهواره با توجه به محدودیت عمر باتری‌ها حداقل حدود دو ماه در مدار فعال مانده و با ایستگاه‌های زمینی کنترل و هدایت ماهواره که تماما توسط متخصصان توانمند داخلی طراحی و ساخته شده در ارتباط خواهد بود.

 

رضا تقی‌پور که در پی موفقیت اخیر متخصصان هوافضای کشور در پرتاب موفق ماهواره ملی امید و در تشریح جزئیات بیشتری از این ماموریت با خبرنگار فن‌اوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سخن می‌گفت، با اشاره به این‌که ماهواره «امید» در حال حاضر در مدار پیش بینی شده قرار گرفته است، گفت: این ماهواره در مداری بیضوی با حضیض 250 کیلومتر و اوج حدود 500 کیلومتر در فضا قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که وزن ماهواره «امید» حدود 27 کیلوگرم است، تصریح کرد: ماهواره‌بر «سفیر 2» که امید را به فضا برد حدود 26 تن وزن داشته و دارای 22 متر طول و 125 سانتی متر قطر بود.

رییس «ایسا» با اشاره به این‌که ماهواره‌ بر « سفیر2» از نوع دومرحله‌یی بوده است، خاطرنشان کرد: در مرحله اول ماهواره‌بر تا ارتفاع حدود 60 تا 70 کیلومتر به طرف فضا حرکت کرده و بخش اول راکت جدا شده و در مرحله دوم پرتاب، دو موتور برای پیشرانش و همچنین هدایت و تنظیم زاویه تزریق ماهواره در مدار وجود داشته که الحمدالله هر دو مرحله با موفقیت انجام شده است.

 

پرتاب موفق «امید»، مهر تایید موفقیت پرتاب ماهواره‌بر «سفیر امید»  

تقی پور با بیان این‌که ماهواره «امید» با موفقیت کامل در مدار مورد نظر قرار گرفته است، به پرتاب ماهواره‌بر «سفیر امید 1» در خرداد ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: همچنان که در زمان پرتاب اعلام شد، ماهواره‌بر «سفیر امید 1» کاملا طبق مراحل پیش‌بینی شده، به صورت آزمایشی تست شد اما کشورهایی که دوست ندارند، این موفقیت‌ها را قبول کنند، پس از چند روز مسائلی را مطرح کردند که اصلا واقعیت نداشت اما امروز با پرتاب ماهواره « امید» توسط ماهواره‌بر « سفیر2» نتایج موفق پرتاب گذشته به عینه تثبیت شد.

رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به این‌که ماهواره «امید» تحقیقاتی و مخابراتی است، خاطرنشان کرد: معمولا ماهواره‌ها دارای یک ساختار اصلی هستند که سازه ماهواره بوده و دارای مشخصات پیچیده فنی است که باید بتواند تنش‌ها و لرزه‌ها را در زمان پرتاب و هم چنین در زمان پرواز در فضا تحمل کند. همچنین زیرسامانه کنترل با توجه به حسگرهای موجود در ماهواره وظیفه کنترل ماهواره را دارد.

معاون وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: یکی دیگر از زیرسامانه‌های موجود در ماهواره «امید» رایانه داخل ماهواره است که وظیفه انجام محاسبات را به عهده دارد. زیرسامانه‌ منبع تغذیه هم وظیفه تامین انرژی الکتریکی را برای همه قسمت‌های ماهواره بر عهده دارد. همچنین بسته به نوع ماهواره محموله‌هایی نیز به آن اضافه می‌شود که ماهواره امید یک محموله مخابراتی دارد که می‌تواند پیام‌ها را گرفته، ذخیره کرده و به نقطه‌ای که فرمان گرفته، ارسال کند که در حال حاضر ماهواره کارکردهای خود را به خوبی انجام داده است.

 

 محدودیت عمر باتری‌ها، پاشنه آشیل ماهواره

رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: با توجه به این‌که ماهواره «امید» نخستین ماهواره ساخت کشور است، نخواستیم سیستم‌های گران را برای آن استفاده کنیم و زمان دو ماهه لحاظ شده برای کارکرد این ماهواره در مدار هم به علت محدودیت عمر باتری‌ها است.

 

سرنوشت «امید» پس از پایان عمر باتری‌ها؟

تقی‌پور درباره سرنوشت ماهواره «امید» پس از پایان ماموریت آن خاطرنشان کرد: پس از دو ماه قرارگیری در فضا، ماهواره دیگر توان ارسال سیگنال به زمین و دریافت اطلاعات را نخواهد داشت ولی کماکان به چرخش خود به دور زمین ادامه می‌دهد. برگشت ماهواره به زمین بستگی به موقعیت‌های مداری دارد که چنانچه در مدارهای نزدیک زمین باشند، به زمین سقوط می‌کنند که در عبور از جو بخش زیادی از آن می‌سوزد و در برخی اوقات نیز به عنوان زباله‌های فضایی پس از انجام کارکردهای خود در فضا می‌مانند.

 

هدایت، کنترل و مبادله اطلاعات با ماهواره با فن‌اوری کاملا بومی 

وی با بیان این‌که معمولا در هر آزمایش یک سری مباحث جدیدی به دست می‌آید، خاطرنشان کرد: البته این ماهواره هم به اندازه‌ای عملیاتی است که پیغام‌ها را دریافت و یا ذخیره کند و هیچ تفاوتی با ایستگاه‌های عملیاتی و اصلی ندارد که نشان دهنده این است که همه زیرساختارهای لازم برای هدایت، کنترل و دریافت از ماهواره با توانمندی‌های بومی و داخلی ایجاد شده است که امیدواریم که در نسخه‌های بعدی ماهواره کاربردهای وسیع‌تری که برای کاربران سنجش از دور یا ارتباطاتی مورد نیاز است، در ماهواره لحاظ شود.

 

توان فنی پرتاب «مصباح» با ماهواره‌بر ایرانی، دور از دسترس نیست

تقی‌پور در پایان درباره پرتاب ماهواره مصباح که با کارشکنی برخی کشورها با تاخیر مواجه شده است به ایسنا گفت: مشکل موجود در پرتاب مصباح این است که طراحی آن بر اساس ماهواره‌برهای داخلی نیست که چنانچه بخواهیم این کار را انجام دهیم، ‌نیاز به بازنگری دارد که هزینه زیادی در بردارد اما علاقمند بودیم که کسانی که تعهد به پرتاب داده بودند، خودشان این کار را بکنند و گر نه از نظر فنی برای ما غیر قابل دسترسی نیست.

 

 

نخستین ماهواره ملی جمهوری اسلامی ایران با نام «امید» در شب ولادت با سعادت حضرت امام موسی کاظم(ع) و در خجسته ایام دهه فجر انقلاب اسلامی با موفقیت به فضا پرتاب شد.

 

 

ماهواره ملی امید که از نوع ماهواره‌های سبک است، با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و انجام تله متری مشخصات زیر سامانه‌ها در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 14 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور توسط ایستگاه‌های زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می‌شود.

 

 

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می‌کند. 

 

 

تمام قطعات و اجزا این ماهواره و ماهواره‌بر ـ که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است ـ توسط متخصصان افتخارآفرین صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است.

 

 

ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور رییس‌جمهور رونمایی و ماهواره‌بر سفیر 1 در خردادماه سال جاری با حضور رییس جمهور به صورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد.

 

انتهای پیام

کد خبر: 8711-09798

نویسنده : n - s ; ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/۱۱/۱٩
    پيام هاي ديگران()   لینک