بزرگترین مار جهان ‘به بلندی یک اتوبوس بوده است’!! - گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar

گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar


+ بزرگترین مار جهان ‘به بلندی یک اتوبوس بوده است’!!

بزرگترین مار جهان ‘به بلندی یک اتوبوس بوده است’!!

به گزارش بی بی سی طول این مار، به نام “تیتانوبوآ” سیزده متر، حدودا برابر با طول یک اتوبوس بوده است و بین پنجاه تا شصت میلیون سال پیش در جنگل های حاره ای واقع در شمال شرق کلمبیا زندگی می‌کرده است.

محققان می‌گویند که تیتانوبوآ به اندازه‌ای پهن بوده که می‌توانسته تا کمر یک انسان را در آرواره خود بگنجاند.

به گفته محققان این مار بیش از یک تن وزن داشته است.

مارهای آناکوندای سبز، سنگین ترین مارهای جهان، فقط ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارند و مارهای پیتون - درازترین مارهای جهان - تا ۱۰ متر رشد می‌کنند.

محققان استخوان‌های فسیل شده این مار عظیم الجثه و طعمه های احتمالی آن را در “کارجن” (Carrejon)، یکی از بزرگترین معادن ذغال سنگ جهان کشف کرده اند. این حیوان از اقوام مار بوآ در عصر حاضر است.

پرفسور پی دیوید پالی، از تنظیم کنندگان این گزارش که در دانشگاه ایندیانای آمریکا کرسی تدریس دارد، می‌گوید: “احتمالا این مار مانند مارهای آناکوندا در آب می‌زیسته و به غذای زیادی هم نیاز داشته است. این که طعمه او دقیقا چه بوده، ما اطلاعی نداریم. اما احتمالا تمساح، سوسمار و ماهی می‌خورده است.

محققان همچنین از اندازه این خزنده برای محاسبه دمای منطقه حاره کره زمین در آن زمان (۶۰ -۵۰ میلیون سال پیش)، استفاده کرده‌اند.

نویسنده:امین

نویسنده : n - s ; ساعت ٢:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٤
    پيام هاي ديگران()   لینک