جاذبه های گردشگری ایران زیبا - یزد - مجموعه امیر چقماق یزد - گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar

گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar


+ جاذبه های گردشگری ایران زیبا - یزد - مجموعه امیر چقماق یزد

مجموعه امیرچقماق

این مجموعه که مشتمل بر میدان * مسجد * مدرسه * خانقاه * آب انبار * کاروانسرا * بازارچه می باشد

توضیحات وتصاویر بیشتر در ادامه


مسجد امیر چخماق

این بنا که در تاریخ‏های یزد به نام مسجد جامع نو نیز خوانده شده است در دوره تیموری به همت

 امیر جلال الدین چخماق شامی حاکم یزد از امراء و سرداران و مقرب درگاه شاهرخ و همسر وی ستی (بی بی) فاطمه خاتون احداث شده است. این مسجد در سال 841 هـ.ق به پایان رسید.از حیث زیبایی، وسعت، اهمیت و اعتبار بعد از مسجد جامع شهر قرار دارد.

در توصیف این مسجد باید گفت که در کریاس (ساختمان جلوی درب وروردی) مسجد به میدان میر چخماق باز می‏شود، سنگی نصب گردیده که بر آن متن وقفنامه‏ای به خط نسخ نقر شده است.

 در طرف راهروی شمالی که از درب کریاس به صحن وارد می‏شود، شبکه‏هایی ظریف از کاشی‏های معرق در پنجره‏ها نصب شده‏اند. قسمتی از سردر صفحه ایوان کاشیکاری معرق شده است  و جرزهای آن آجری رنگ می‏باشد. دور خارجی گنبد و بر کمربند آن عبارت "السلطان ظل الله.... به کوفی بنایی تکرارشده است.

  محراب صحنه اصلی از کاشی معرق است با ساختمانی مقرنس کاری که در وسط آن سنگ مرمر بسیار خوشتراشی به اندازه 1/15 × 3/38 متر نصب شده است.  و در وسط منقرص کاری یک گل مربع به اندازه 54 × 95 سانتیمتر نصب است و در دست چپ ، یک سنگ مرمر به اندازه 28 × 30 سانتیمتر نصب شده است. سر در شرقی مسجد دارای کتیبه‏ای از کاشی معرق به خط ثلث محمد الحکیم است.

گنبد مسجد خمیده و ترکدار است با کاشی سبز رنگ کاشی شده و پیرامون آن نیز کتیبه‏ای به خط کوفی قرار دارد.

 

 

 

In order to populate yazd and with the cooperation of his wife ,fatemeh khatoun , Amir jalaledin Chakhmagh – one of the shahrokh , teymuris commanders and the governor of yazd – has founded a complesx inciuding tekieh (religious theatre),square , bath , caravansaries, monastery, pastry , house, water well and, more important of all, Amir Chakhmagh mosque.

Installed stone upon the threshold of the mosque face to the square, the incision of endowment deed in Nashg script, fine nets of mosaic tiles of outer circumference of prayer niches dome, and main platform with stalactite worked vault have placed this mosque after jaame mosque from viewpoint of beaty. This monument has been named now jaame mosque, too. This complex has been founede in 14 th century .

Ter circumference of prayer niches dome, and main platform with stalactite worked vault have placed this mosque after jaame mosque form viewpoint of beaty.

This monument has been named Now jaame Mosque, too.

 

 

 


 


Amir Chakhmagh Complex

 

                            نخل یا نقل

  در کنار حسینه نخل بلند و تنومندی که از رشادت ها و سر بلندی بلند مرد تاریخ حسن و حسین بن علی علیه السلام یاد می کند که بعد ازنماز ظهر عاشورا این نخل با سیاهی ، شمشیر ، چاقو و ..... و  به یاد مظلومیت آن بزرگ مرد تزیین کرده و سه مرتبه به دور شش وجهی به نیت حرم مطهر آن امام  داخل حسینه می گردانند و نامش چون از نقل مکان می آید به آن نقل می گویند و در ابتدا از چون درخت نخل برای ساخت آن استفاده شد به آن نیز نخل هم می گویند

نویسنده : n - s ; ساعت ۳:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۳/٢٩
    پيام هاي ديگران()   لینک