آموزش ساخت وبلاگ بلاگفا - گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar

گشت و گذار - زیبا و جالب ترین مناظر و عکس ها از ایران و جهان gashtvegozar


+ آموزش ساخت وبلاگ بلاگفا

بسمه تعالی
آموزش ایجاد وبلاگ در سایت بلاگفا:

سایت بلاگفا از جمله سایتهایی که سرویس رایگانی را برای ایجاد وبلاگ ارائه میدهد. بلاگفا دومین سرویس وبلاگ فارسی زبان است که روز به روز پیشرفت قابل توجهی داشته و هر روز به کاربرانش اضافه میشود.

 


معرفی سایت بلاگفا:

دلیل انتخاب این سایت برای ساختن وبلاگ سادگی کار و پرطرفدار بودن آن میان وبلاگ نویسان است. در این سایت ظرف مدت چند ثانیه میتوانید یک وبلاگ برای خودتان بسازید. برای ورود به سایت کافی است آدرس: www.blogfa.com در نوار address ، internet explorer وارد کرده و enter را فشار دهید.

عضویت در سایت بلاگفا:

اولین قدم برای داشتن وبلاگ عضویت در سایت بلاگفاست. برای این کار روی گزینه ایجاد وبلاگ جدید کلیک کنید. با این کار فرم ثبت نام باز میشود. که حاوی فیلدهایی است.

ـ استفاده از حروف فارسی در شناسه کاربری مجاز نیست.

ـ عنوان وبلاگ شما معرف شخصیت و طرز فکر شماست. در انتخاب آن دقت کنید.

ـ کلمه عبور یا Password نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس است.

ـ در نوشتن آدرس پست الکترونیکی خود دقت کنید. چون بعد از ارسال فرم عضویت نامه ای به ایمیل شما ارسال میشود تا Password و سایر اطلاعات وارده برای شما ارسال شود.و فیلدهای دیگر را هم بنا به در خواست بلاگفا پر کنید و پس از قبول شرایط سرویس دهی روی دکمه قبول قوانین سایت و ایجاد وبلاگ کلیک کنید.

 

 
 

ورود به سایت:

در همان صفحه اول بلاگفا در قسمت سمت راست می توانید با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور و سپس زدن دکمه ورود وارد مدیریت وبلاگ خود شوید.

اکنون یک صفحه وبلاگ در این سایت به شما اختصاص داده شده که آماده ثبت نوشته هایتان می باشد. در شکل 3 ابتدا در کادر عنوان مطلب موضوع مورد نظر را وارد کنید. در کادر مرکزی نیز شروع به نوشتن یادداشت مورد نظر پیرامون همان عنوان مطلب موضوع نمائید. از آیکونهای ویرایشی بالای این کادر نیز میتوانید استفاده کنید. با کلیک روی صورتک خندان میتوانید سایر علائم احساسی را در متن نوشته هایتان بکار ببرید و... در نهایت روی دکمه ثبت مطلب و بازسازی وبلاگ کلیک کنید.

افزودن لینک در وبلاگ:

اگر بخواهید کلمه یا عبارتی از متن وبلاگتان رو به صفحه خاصی در وب لینک کنید کافیست پس ازانتخاب متن مورد نظر بر روی آیکون افزودن لینک کلیک کنید. با این کار پنجره ای مطابق شکل 4 باز میشود.

 

در کادر مربوط به این قسمت باید آدرس Url صفحه ای که می بایست لینک به آن ارجاع داده شود را تایپ نمائید.

افزودن تصویر به وبلاگ:

به علت اینکه عکسها فضای زیادی روی اینترنت اشغال می کنند بلاگفا و بقیه خدمات دهنده های وبلاگ به شما اجازه نمی دهند که روی فضای وبلاگ خود عکس ارسال کنید.

به دو صورت می توان تصویر را در صفحه وبلاگ جای داد:

1- قرار دادن تصویری دلخواه که در یک صفحه وب قرار دارد.

2- قرار دادن تصویری که روی صفحه وب هیچ سایتی نیست.

توضیح روش اول: عکسهایی که می خواهید به یادداشتها یتان اضافه کنید یا روی اینترنت هستند یا روی کامپیوتر شخصی شما. اگر عکس مورد نظر روی یک سایت و یک صفحه وب باشد کافی است روی آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب نمائید. اکنون تمام عبارتی را که مقابل( Address(Url با ماوس به دقت انتخاب کنید. روی عبارت انتخاب شده راست کلیک کنید و گزینه Copy را انتخاب نمائید. حالا به صفحه یادداشت ها بروید. در مکان مناسب که می خواهید تصویر درج شود کلیک کنید. سپس روی گزینه افزودن تصویر کلیک کنید. پنجره ای مطابق شکل پنج باز می شود. آدرس کپی شده را در کادر آدرس تصویر Paste کنید. با این کار عکس مورد نظر به یادداشتتان افزوده می شود. برای فایلهای Animation Gif می توانید همین کار را انجام دهید.

 

توضیح روش دوم :

دریافت فضای رایگان از سایت Sharemation:

سایت Sharemation یکی از سایتهایی است که فضای رایگان جهت نگهداری فایلهاو...در اختیارتان قرار میدهد. برای این کار باید در سایت Sharemation ثبت نام کنید.به همین دلیل به سایت Sharemation رفته و روی لینک Register برای ثبت نام کلیک کنید. در این صفحه اطلاعات خواسته شده را به ترتیب پرکنید:

- در کادر Username برای خود یک شناسه تعریف کنید.

- در کادر Display name نام خودتان یا هر اسمی که دوست دارید وارد کنید.

- آدرس پست الکترونیکی خودتان رو در کارد بعدی وارد کنید. آدرس ایمیل خود را با دقت وارد کنید چون باید Account تان را از طریق ایمیل فعال کنید.

- در دو کادر بعدی کلمه ای حداقل 6 حرفی به عنوان کلمه رمزتان انتخاب کنید.

- در کادر Language زبان دلخواه را جهت تماشای با آن زبان انتخاب کنید.

- کادرهای Time و Date را اگر دوست داشتید وارد کنید ( اجباری نیست ).

شرایط و امکاناتی را که سایت Sharemation در اختیارتان قرار میدهد را میتوانید بخوانید. در آخر هم روی دکمه Accept کلیک کنید.

فعال سازیAccount از طریف پست الکترونیکی شخصی شما :

وارد صندوق پستی خود شوید و نامه ای را که از این سایت دریافت کردید را باز کنید. 48 ساعت مهلت دارید تا Account خود را فعال کنید. در غیر اینصورت Account شما پاک می شود. برای فعال کردن آن روی لینک موجود در نامه تان کلیک کنید با این عمل هم وارد سایت می شوید. روی لینک Sharemation کلیک کنید و در صفحه جدید Username و Password وارد کنید و Enter را بزنید.

در ستون چپ در قسمت My bookmarks پوشه ای با نام خودتان ایجاد شده که میتوانید فایلهای خودتان رو در آن نگهداری کنید.

برای افزودن فایل ( Upload ) مراحل زیر رو طی کنید:

حالا شما میتوانید فایلهای تان را از جمله عکس و ... نگهداری( Upload )کنید.

پوشه ای که با نام شناسه ( Username ) شما ایجاد شده آن را با ماوس انتخاب کنید بعد رو آیکون Upload در بالای صفحه کلیک کنید حالا روی دکمه Browse کلیک کنید و فایلهایی که قصد آپلودش را دارید ازداخل هارد انتخاب کنید. در آخر هم روی دکمه Ok کلیک کنید. بعد از چند لحظه فایلی را که قصد آپلود داشتید در لیست ظاهر میشود.

به اشتراک گذاشتن فایل آپلود شده:

حالا اگه بخواهید فایل آپلود شده را برای دسترسی همه قرار بدهید باید آن را به اشتراک بگذارید. یعنی بدون اینکه وارد سایت Sharemation و Account خود شوید فایل مورد نظر قابل دسترسی باشد.

 

 

برای این کار روی آیکون دست زیر گزینه Share در مقابل همان فایل آپلود شده کلیک کنید. در صفحه باز شده روبروی سطر Public و گزینه Read کلیک کنید و Yes را انتخاب کنید. بعد روی دکمه Apply now کلیک کنید. بعد از کلیک روی دکمه Apply Now بالا سمت چپ گزینه Back رو بزنید تا دوباره به لیست فایلهای آپلود شده تان بر گردید حالا می بینید که علامت دست روبروی نام فایل تغییر کرده و علا مت دست طوری که نشان میدهد همه می توانند به این فایل دسترسی داشته باشند.

قرار دادن فایل آپلود شده ( مثل عکس و... ) در وبلاگتان:

حالا نوبت کار نهایی میرسد. احتمالا اگر اولین بارباشد که این کارا انجام میدهید هم استرس دارید هم می خواهید ببینیند که نتیجه کارتان چه می شود.

 

حالا روی نام فایل آپلود شده ای که آن را به اشتراک گذاشتید کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. آدرس Url مقابل Address را به وسیله ماوس کپی کنید. مطمئن باشید که کل آدرس را کپی کردید. و حالا سراغ ویرایش وبلاگتان بروید و اگر قصد قرار دادن عکس در وبلاگتان را دارید روی آیکون افزودن عکس کلیک کنید و برای عکس اسمی مرتبط با موضوع عکس یا متن انتخاب کنید. این کار در Search موتور های جستجو خیلی تاثیر دارد.

نکته: یادتان باشد که حجم فایلهای نگهداری در Account این سایت 5 مگابایت است و هیچ وقت فراموش نکنید که بعد از تمام شدن کارتان Log out کنید... نه بستن پنجره.

فرستادن یادداشت:

لازم به توضیح است که جهت صرفه جویی در وقت و هزینه در نگارش متن های طولانی و پر حجم ابتدا متن مورد نظر را در نرم افزار Word ویا Word Pad تایپ کرده و سپس در موقع باز شدن صفحه مدیریت وبلاگ و پیغام ها ( شکل3 ) متن مورد نظرتان را از محل اصلی Copy نموده و داخل صفحه پست مطلب جدید Paste نمائید. پس از اینکه متن خود را نوشته و تصاویر و متن های خود را اضافه کردید روی ثبت مطلب و بازسازی وبلاگ کلیک کنید. اکنون وبلاگ شما آماده است و می توانید آن را مشاهده نمائید.

گزینه (( مشاهده وبلاگ )):

با کلیک روی این گزینه ( شکل3 ) صفحه وبلاگ شما با الگوی پیش فرض سایت به نمایش در می آید. در این صفحه بازدید کنندگان قادر هستند با کلیک روی نظر بدهید نظرشان را در رابطه با مطلب شما بیان کنند.

گزینه حذف وبلاگ:

جهت حذف وبلاگ با تمامی یادداشت های آن کافیست پس از ورود به وبلاگ خود روی گزینه حذف وبلاگ کلیک کنید.

انتخاب قالب:

پس از اینکه یک وبلاگ برای خود ساختید می توانید به سلیقه خود یک قالب یا الگو یا Template از میان قالب های موجود در سایت انتخاب نمائید. برای این کار ابتدا روی گزینه انتخاب قالب وبلاگ کلیک کنید. در صفحه جدید الگو های مختلف را با نام آنها مشاهده می کنید. با کلیک روی دکمه انتخاب قالب می توانید الگوی مورد نظر را برای وبلاگ خود در نظر بگیرید. هر الگو دارای ویژگیهای خاصی است. با انتخاب الگوی جدید الگوی قبلی پاک شده و الگوی جدید جایگزین آن خواهد شد. پس از انتخاب قالب دلخواه جهت مشاهده وبلاگ خود روی گزینه مشاهده وبلاگ کلیک کنید.

ویرایش قالب:

برای ایجاد هر تغییری در شکل ظاهری وبلاگتان باید قالب آن را تغییر دهید. ممکن است هیچ کدام از قالب های آماده موجود، نظر شمارا جلب نکند یا اینکه بخواهید لینک سایتها و وبلاگها دیگر را به وبلاگتان اضافه کنید. ( البته این امر در صورتی است که تمام سی پیوند شما که بلاگفا این امکان را برای شما قرار میدهد پر شده باشد ) و یا تغییرات دیگری در آن بدهید.

تنظیمات وبلاگ:

در این بخش همانطور که از نامش پیداست مربوط به تنظیمات وبلاگ از قبیل عنوان وبلاگ - نام نویسنده-شرح خلاصه - ایمیل نویسنده - ایمیل خصوصی - منطقه زمان - درباره وبلاگ و یا خودتان و.... می باشد و همچنین در این بخش می توانید تعداد پستهای نمایش داده شده در وبلاگتان را مشخص کنید.

مدیریت پیوندها:

بلاگفا این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده است که هر کاربر می تواند سی لینک را به وبلاگ خود بدون گذاشتن کد و یا تغییر در قالب اضافه کند.

 

راهنمای درج و پخش موسیقی در وبلاگ :

در صورتی که مایل هستید برای بازدیدکنندگان وبلاگ شما موسیقی خاصی پخش شود میتوانید با قرار دادن کد خاصی در قالب یا بخش تنظیمات وبلاگ خود اینکار را انجام دهید.
قبل از آنکه با نحوه قرار دادن کدهای پخش موسیقی در وبلاگ آشنا شوید لازم است اطلاعاتی درباره انواع فایلهای موسیقی مورد استفاده در وب داشته باشید. فایلهای موسیقی رایج و مورد استفاده در اینترنت به شرح زیر است.


1.فایلهای می دی (Midi) : پسوند نام فایل آنها mid است و از مهمترین خصوصیت آنها حجم بسیار کم آنها برای مدت زیادی موسیقی است. اینگونه فایلها فاقد صدای خواننده یا برخی از ادوات موسیقی هستند.


2. فایلهای Wav :این فایلها میتوانند میتوانند حاوی انواعی موسیقی و یا کلام باشند هر چند به دلیل حجم بالا چندان در وب و اینترنت استفاده نمی شوند.


3. فایلهای MP3 و WMA : اینگونه فایلها که امروزه نیز بسیار رایج هستند فایلهای فشرده موسیقی هستند و میتوانند حاوی هر نوع موسیقی یا کلام باشند در حال حاضر فرمت MP3 یکی از رایجترین فرمتها برای فایلهای موسیقی بخصوص در اینترنت است.

4.فرمتهای مورد استفاده نرم افزار Real Audio : فایلهایی با این فرمت برای رادیوهای اینترنتی و پخش برنامه تصویری بصورت همزمان در اینترنت کاربرد فراوان دارند. این فرمت با وجود کاهش حجم فایلهای موسیقی به دلیل کیفیت پایین تر و همچنین لزوم نصب نرم افزار RealPlayer چندان در وبلاگها استفاده نمی شود.

5. دیگر شیوه های پخش موسیقی: برای بخش موسیقی میتواند از فلش Flash (فایلهای با پسوند swf) و همچنین دیگر فرمتهای موسیقی استفاده کرد که البته استفاده از هرکدام نقاط ضعف و قوتی دارد.

با توجه به رایج بودن استفاده از فرمت Midi و همچنین Mp3 یا Wma برای پخش موسیقی در وبلاگها در ادامه نحوه قراردادن کدهای خاص آنها در وبلاگ توضیح میدهیم.
برای پخش اگر فایل موسیقی مورد نظر شما در اینترنت و در وب سایت خاصی است کار شما ساده است و تنها کافیست آدرس اینترنتی فایل فوق را در کدهای زیر قرار دهید اما در غیر اینصورت بایستی فایل موسیقی خود را در وب قرار دهید که برای اینکار میتوانید از سایتهایی که فضای مجانی در اختیار شما قرار میدهند (مانند پرشین گیگ یا googlepages.com ) استفاده کنید.

برای پخش موسیقی در پس زمینه وبلاگ و به دور از چشم کاربر میتواند کد زیر استفاده کنید

 

پارامتر loop تعداد تکرار شدن موزیک را تعیین میکند , اگر این مقدار برابر 1- باشد آهنگ شما به طور مداوم تکرار خواهد شد و اگر این مقدار برابر عددی بالاتر از صفر باشد به همین تعداد تکرار خواهد شد (مثلا اگر loop برابر 2 باشد آهنگ 2 بار تکرار خواهد شد)

روش دیگر استفاده از کنترل Media Player در وبلاگ است . یکی از دلایل استفاده از این شیوه قرار دادن امکان کنترل در نحوه پخش موسیقی است بطوریکه بازدیدکنندگان میتوانند بطور دلخوه موسیقی را قطع با وصل کنند و صدای آن را کم یا زیاد کنند برای استفاده از کنترل فوق از کدهای زیر در قالب وبلاگ یا کدهای اختصاصی کاربر در بخش تنظیمات وبلاگ استفاده کنید.

 
 

درج کنترلmedia player با در عرض بالا (برای استفاده در قالب وبلاگ)

 

درج کنترل media player با در عرض بالا (برای استفاده در بخش کدهای اختصاصی کاربر در تنظیمات وبلاگ)


پارامترها:
autostart : اگر این مقدار برابر true باشد آهنگ شما بعد از لود شدن شروع به پخش خواهد کرد و اگر برابر false باشد تا زمانی که کاربر دستور پخش را ندهد فایل موزیک پخش نخواهد شد .

hidden : اگر این مقدار برابر true باشد کنترلر از دید کاربر پنهان خواهد ماند.
loop : اگر این مقدار برابر true باشد موزیک بعد از اتمام دوباره شروع به پخش خواهد کرد و در صورتی که برابر false باشد 1 بار پخش خواهد شد

width : عرض کنترلر را تعیین میکند.توجه داشته باشید کم کردن عرض کنترلر باعث پنهان شدن تعدادی از امکانات (مانند کنترل صدا) خواهد شد اما اگر میخواهید آنرا در گوشه صفحه وبلاگ قرار دهید یا کدهای اختصاصی کاربر در بخش تنظیمات وبلاگ بایستی از مقادیری مانند ۱۵0 یا ۱۴۰ استفاده کنید.

height : ارتفاع کنترل را تعیین میکند .

در نهایت استفاده از موسیقی در وبلاگ با وجود جاذبه اولیه آن میتواند باعث نارضایتی بازدیدکنندگان نیز شود و اصولا پخش موسیقی همراه با بازشدن وبلاگ چندان حرفه ایی نیست. در نظر داشته باشید که در صورتی که بازدیدکننده شما در محل کار ، اواخر شب یا در هنگام گوش دادن به موسیقی دیگری وبلاگ را برای مطالعه باز کند موسیقی وبلاگ شما می تواند باعث آزار وی شود.

همچنین با توجه به اینکه دانلود کامل فایل موسیقی برای کاربران Dailup مدت زمان زیادی را می طلبد سعی کنید از فایلهای کم حجم استفاده کنید نرم افزارهایی وجود دارند که با کاهش کیفیت موسیقی حجم کلی فایل را به شکل محسوسی کاهش می دهند.

معرفی وبلاگ به موتورهای جستجوگر :

فهرست شدن مطالب وبلاگ شما در موتورهای جستجوگر در نهایت باعث افزایش بازدیدکنندگان وبلاگ خواهد شد. در ادامه نحوه معرفی وبلاگ به سه موتور جستجوگر مطرح و محبوب که قابلیت جستجو در محتوای فارسی را دارند شرح داده خواهد شد.


معرفی به جستجوگر گوگل ( Google ) :

جهت معرفی وبلاگ به جستجوگر گوگل به آدرس زیر

google.com/addurl/?continue=/addurl" target=_blank>http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl بروید و همانطور که در تصویر نیز پیداست آدرس اینترنتی وبلاگ را در قسمت URL و توضیحی مختصر درباره وبلاگ را به انگلیسی در بخش Comments بنویسید .. لازم به ذکر است که گزینه Comments اختیاری است و میتوانید آنرا پر نکنید. در ادامه کلمه موجود در تصویر را در زیر آن و دربخش مربوطه بنویسید و در نهایت دکمه Add URL را بفشارید تا پیغام مربوط به ارسال موفقیت آمیز آدرس وبلاگ به گوگل نمایش داده شود.

google.com/addurl/?continue=/addurl" target=_blank>http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl

 

معرفی به جستجوگر یاهو ( Yahoo )

برای معرفی رایگان سایت یا وبلاگ به جستجوگر یاهو لازم است تا یک نام کاربری از یاهو داشته باشید که میتوانید از ایمیل یاهو یا آی دی پیام رسان یاهو( یاهو مسنجر) استفاده کنید. پس از رفتن به آدرس معرفی سایت به جستجوگر یاهو و ورود نام کاربری یاهوی خود و کلمه عبور آن وارد صفحه ای دیگری خواهید شد که میتوانید آدرس وبلاگ خود را ثبت کنید. همانطور که در تصویر می بینید این صفحه دارای دو ورودی است که میبایست در روبروی عبارت Enter the URL for your page آدرس وبلاگ خود را وارد کنید. همچنین گزینه دیگری برای ورود آدرس RSS وبلاگ نیز وجود دارد که البته اختیاری است ولی پر کردن آن به جستجوی بهتر مطالب وبلاگ شما کمک خواهد کرد. پس از ورود آدرس وبلاگ دکمه Submit URL را بفشارید تا صفحه دریافت موفقیت آمیز آدرس وبلاگ شما توسط یاهو نمایش داده شود.

http://submit.search.yahoo.com/free/request

 

معرفی به جستجوگر( Msn )

معرفی وبلاگ به جستجوگر Msn بخصوص از این جهت که جستجوگری در حال پیشرفت است و احتمالا نقش بیشتری در نسخه های جدید سیستم عامل ویندوز بازی می کند توصیه می شود. برای معرفی وبلاگ به آدرس معرفی سایت جدید به این جستجوگر رفته و همانطور که در تصویر زیر نیز پیداست روبروی عبارت Characters کلمه نوشته شده در تصویر بالای آن و در پایین عبارت Type the URL of your homepage آدرس وبلاگ خود را وارد کنید سپس دکمه Submit URL را بزنید.

http://search.msn.com/docs/submit.aspx?FORM=WSDD2

 
 

نکات و موارد مهم

  • معرفی کامل و ایندکس مطالب وبلاگ شما توسط موتورهای جستحو بین پانزده روز تا دو ماه پس از معرفی آدرس وبلاگ به طول می انجامد بنابراین برای مشاهده مطالب وبلاگ در نتایج جستجو مدتی زمان لازم است. همچنین میتواند با در جستجوگر گوگل با جستجوی عبارت site:yourblog..blogfa.com از ایندکس شدن و شناخته شدن وبلاگ شما توسط این موتور جستجوگر اطمینان حاصل کنید و در دیگر موتورهای جستجوگر نیز میتوانید مستقیما آدرس وبلاگ خود را وارد کنید.
  • برای کسب موقعیت بهتر در موتورهای جستجو بهتر است زمانی اقدام به معرفی وبلاگ خود کنید که وبلاگ شما حداقل دارای پنج یا ده مطلب باشد . بسیاری از اوقات وبلاگهای بدون محتوا توسط موتورهای جستجو ایندکس نشده و یا از نتایج جستجو حذف می شوند.
  • از دوستانتان که دارای وبلاگ یا وب سایت هستند بخواهید که به وبلاگ شما لینک بدهند و شما نیز میتوانید متقابلاً اینکار را برای آنها انجام دهید. تعداد لینک بالاتر به کسب موقعیت بهتر در نتایج موتورهای جستجوگر کمک میکند.
  • از معرفی بی دلیل و متعدد وبلاگ خود به موتورهای جستجوگر پرهیز کنید اینکار هیچ کمکی به شما نمی کند. در عین حال اگر پس از ده ماه وبلاگ شما در نتایج جستجو ظاهر نشد میتوانید مجدداً اقدام به معرفی وبلاگ خود کنید.

 

منبع : سایتها و وبلاگ های اینترنتی

نویسنده : n - s ; ساعت ۳:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/٤
    پيام هاي ديگران()   لینک